Benyomások, érzések egy először részt vevő tollából
Horváth László
2015. május 30. és június 4. között immár 12. alkalommal rendezték meg a European Leadership Forum névre hallgató evangéliumi találkozót, amelynek az első hét évben Magyarország adott otthont, majd az egyre növekvő létszám miatt 2013-tól a konferencia a lengyelországi Wisla városába költözött.
A helyszínről
Budapestről 4,5 órát utaztunk autóval a történelmi Magyarország határaitól alig néhány kilométerre fekvő Wislába (a mai cseh, szlovák és lengyel hármashatár közelében van, Krakkótól dél-nyugatra).
A hegyek között, mondhatni festői környezetben található az a hotel vagy inkább komplexum, amiben helyett kapott a konferencia. Egy négycsillagos szállodáról van szó, saját élményfürdővel, a hétszintes szálloda minden szintjén konferenciatermekkel, legalább három étteremmel és a hozzájuk tartozó bankett-termekkel. Valamikor a szocialista időszak derekán, a megalomán korszakban épülhetett, de azóta bizonyára többszöri felújításon esett át. Erről tanúskodott a belső terek kialakítása, valamint a szobák állapota is. A konferencia résztvevőinek napi háromszori svédasztalos ellátás volt biztosítva méghozzá a lengyel és a nemzetközi konyha legjavából. Így nem túlzás azt állítani, hogy világszínvonalú ellátásban volt részünk.
Egyszóval minden adott volt ahhoz, hogy semmi másra ne legyen gondunk, mint hogy a figyelmünket kizárólag Isten üzenetére irányítsuk.
A tanítókról
Az evangéliumi keresztény világ vezetőinek, tanítóinak és íróinak legjobbjait igyekeznek megszólítani a szervezők, akik rendre el is szokták fogadni a meghívást, sőt, többnyire önköltségen vállalják, hogy szolgálnak Európa különböző részeiből érkező keresztény vezetők felé.
A reggeli plenáris üléseken Ajith Fernando tanított minket Nehémiás könyvéből, aki jelenleg képzési igazgatóként szolgál a sri lankai Fiatalok Krisztusért mozgalomban, miután 35 éven keresztül állt az ottani mozgalom élén.
Az esti alkalmak előadói váltották egymást, közülük Michael Oht és Peter (P. J.) Williamst emelném ki. Michale Oh a Lusanne Mozgalom főigazgatójaként szolgál, Peter Williams pedig a Tyndale House főigazgatója és az Aberdeen és a Cambridge egyetemeken tanít.
Ebben az évben 17 szekció (network) közül választhattak a résztvevők, például apologetika, gyülekezetplántálás, szolgálat a muszlimok felé, tanítás és igehirdetés, házasság és család, ifjúsági munka stb.
A délelőtti programot a szekcióülések töltötték ki. Minden résztvevő a saját maga által választott szekció előadásain vehetett részt (a konferencia ideje alatt ezen csak a szervezők engedélyével volt lehetőség változtatni). Minden délelőtt két network előadás volt, közte húszperces kávészünettel.
Ebéd után az úgynevezett workshopok ideje volt, amikor ki-ki szemezgethetett a legkülönbözőbb témájú előadásokból. A szekcióülések és a workshopok előadói közül is érdemes néhányat megemlíteni a teljesség igénye nélkül: Tim Kimmel, Glynn Harrison, Peter Mead, Huw Williams, Wayne Grudem, Lindsay Brown, Szabados Ádám, Tapolyai Emőke és még sokan mások.
Az előadók életrajzait olvasva méginkább kiváltságnak tartom, hogy részt vehettem. Amellett, hogy a végzettségük magas szintű, mindegyikük tapasztalt a maguk szolgálati területén. Nem sikerült olyan előadásra beülnöm, amely csupán magas röptű elméleti eszmefuttatás lett volna. Mindegyikük igyekezett a gyakorlati keresztény élet és szolgálat szempontjából megvilágítani az adott témát, illetve kérdéskört.
A résztvevőkről
A résztvevők száma 700 körüli volt idén, 2015-ben. Szinte Európa minden országából voltak résztvevők az evangéliumi keresztény felekezetek széles skáláját reprezentálva. Magyarországról is szép számban vettünk részt, a felekezeti hovatartozás alapján talán a református testvéreink voltak közülünk a legtöbben. A magyarországi baptista lelkipásztorok közül hárman voltunk: Pafkó Tamás, Kapitány Zsolt és Horváth László (e cikk írója).
A reggeli és az esti előadások résztvevői számát gazdagította az a nagyszámú önkéntes csapat, akik az Egyesült Államokból jöttek, hogy a szervezők és előadók munkáját segítsék, sőt az európai résztvevőkét is, hiszen többek között imaszolgálatot is végeztek a konferencia teljes ideje alatt. Emellett gyűjtést szerveztek azok számára, akik ösztöndíjjal (támogatással) vettek részt a konferencián, hogy az amúgy is kedvezményes áron árusított könyvek megvásárlására egy támogatási keretet biztosítsanak. Az összegyűlt pénzt egyenlő módon osztották szét a támogatott közép- és kelet-európai résztvevők között könyvutalvány formájában.
Személyes élmények és hazahozott értékek
A tanítók és igehirdetők számára tartott szekcióban (Bible Teaching and Preaching network) vettem részt és az előadásokon olyan gyakorlati ismereteket szereztem a témában, amelyeket fel tudok használni a gyülekezeti szolgálatomban. Az előadók emberségből és alázatból is jó példák voltak előttem. Igazán fel tudtam rájuk nézni. Az önkéntesek munkája szintén példaértékű volt számomra. Kora reggeltől késő estig szolgáltak felénk, és ez bátorító volt.
Nehéz összesűríteni egy ilyen mozgalmas és tartalmas konferencia személyes üzenetét. Ha mégis egyetlen fontos gondolatot kellene kiemelni, akkor az az lenne, hogy igehirdetőként az embereket elsősorban nem meggyőzni kell arról, hogy mi a helyes. Nem elvárásokat kell eléjük tárni. Sokkal inkább Isten nagyságát és szeretetét kell megértenünk és megértetnünk velük, mert az erre adott természetes válasz az, ami képes minket és őket is belülről motiválni a jó cselekvésére.
Mindent összevetve áldott lehetőségnek és kiváltságnak tartom, hogy részt vehettem. Nagyon megérte odaszánni ezt a néhány napot és az anyagi áldozatot, minden keresztény vezető számára csak ajánlani tudom az ELF-et.
Az ELF honlapja: euroleadership.org
The Forum of Christian Leaders: foclonline.org/resources (előadások videón ELF vezetőktől)
“ELF-konferencia, elsőre” bejegyzéshez 1 hozzászólás