Joyce Baerg
Kiscsoportot vezetni sokkal inkább művészet, mint tudomány. Ahogy a mondás tartja: „gyakorlat teszi a mestert”. Ám itt ez csak részben igaz. Még sok tapasztalattal is nagyon ritkán sikerülnek tökéletesen a dolgok, és gyakran nem úgy történnek az események, ahogyan azt eltervezzük. Azonban ahogyan a tapasztalataink gyűlnek, valóban egyre jobbak lesznek a csoportalkalmak.
- KEZDD ÉS FEJEZD BE IDŐBEN! A következetesen pontos kezdés segít megalapozni annak a gyakorlatát, hogy az emberek időben érkezzenek. A pontos kezdés és befejezés az emberek tiszteletét is kifejezi.
- Győződj meg arról, hogy a szoba berendezése megengedi, hogy MINDENKI LÁSSA A MÁSIKAT! A legtöbb otthonban ez lesz a csoport létszámának korlátozó tényezője. Egy lépcsőn vagy falmélyedésben ülő ember részvétele általában elfojtott.
- Alakítsd úgy a szobában elhelyezkedést és a részvétel szabályait, hogy MINÉL KEVESEBB ZAVARÓ TÉNYEZŐ LEGYEN! Beszéljétek meg a telefonhasználat kérdéseit, illetve a gyerekvigyázást is, hogy ezek és más dolgok ne zavarják a csoportot.
- Ha a csoportod frissen megtérőkből, ismerkedőkből áll, akkor jó, ha van EGYPÁR PLUSZBIBLIA, lehetőleg ugyanolyan fordítású. Így segítséget jelenthet számukra a könnyebb, oldalszám szerinti keresés.
- KERÜLD A „EGYMÁS UTÁN KÖRBEN IMÁDKOZZUNK, OLVASSUNK FEL A BIBLIÁBÓL” SZITUÁCIÓT! Noha a célközönségünknek ez valószínűleg nem okoz problémát, de vannak kivételek. Legyen ez önkéntes, mintsem valaki ennek nyomása miatt elmaradjon.
- KEZDJ EGY RÖVID VISSZATEKINTÉSSEL az előző hetekre, ha a téma folytonossága ezt megkívánja! Szintén jó döntés ez, amikor emberek kihagynak alkalmakat.
- KEZDJ KÖNNYŰ KÉRDÉSEKKEL! Ez lehetőségét ad a beszélgetés beindulására. Erre alkalmasak például a „Mit jelent ez szerintetek?” típusú kérdések. Nyugodtan lehet egy kis „kanyart” is tenni az élet általános dolgai felé, amellyel mindenki tud azonosulni, és megadhatja a téma felé az irányvonalat.
- KERESD A LEHETŐSÉGEKET, HOGY MINDENKIT BE TUDJ VONNI A BESZÉLGETÉSBE! Ha folyamatosan egy-két ember uralja a válaszadást, próbál rajta változtatni. Ahelyett, hogy egy személynek szegeznéd neki a kérdést, általánosságban intézd a kérdést azok felé, akiknek nem volt lehetőségük megszólalni. Ha mégsem érnél célt, akkor el kell mondani, hogy értékeled a részvételüket, de értsék meg, hogy célod minden résztvevő bevonása.
- A kérdéseket NE SZEGEZD SZEMÉLYHEZ SZÓLÓAN AZ EMBEREKNEK! Bizonyosan vannak olyanok a csoportodban, akik ezt nem bánják, mások viszont emiatt stresszelhetnek, hogy fel fogják őket szólítani válaszadásra.
- NE HAGYD, HOGY AZ ÖSSZES KÉRDÉS ÉS REAKCIÓ NEKED LEGYEN CÍMEZVE! Ha mégis ezt látod, akkor nyugodtan irányítsd tovább a válaszadás lehetőségét. Tedd ezt mindaddig, amíg a párbeszéd folyama automatikusan többirányúvá nem válik.
- NE HAGYD, HOGY TE VÁLJ A CSOPORT VEZETÉSÉBEN A „FŐPROFI”-VÁ! Szükség szerint bízz meg ezzel a feladattal másokat is, nem árt, ha kimozdulnak a kényelmes pozíciójukból. Vezesd együtt a beszélgetést valaki mással, aki még nem csinált ilyet, szükség esetén találkozz vele pár nappal előtte átbeszélni a témát, segítséget nyújtani. Utána pedig adj visszajelzést számára. Ugyanúgy azt se hagyd, hogy amikor résztvevője vagy a csoportnak, akkor téged valami különös „profi” résztvevőnek tartsanak. Ezt a gesztust értékelni fogják.
- Bibliatanulmányozás során NEM KELL FÉLNI A TELJESEN FÉLREVEZETŐ, ROSSZ VÁLASZ TISZTÁZÁSÁTÓL. Amikor ilyen előfordul, lehet arról beszélni, hogy milyen igeversek támasztják alá (vagy nem!) a felmerülő képtelenséget. (Ez egyébként jó válasz esetén is használható módszer.) Meg lehet a többieket is kérdezni, hogy egyetértenek-e, esetlegesen máshogy látják-e ezt a dolgot. Ha valaki gyakran olyan hajmeresztő dolgokat mond, amelyek korrigálásra szorulnak, keresd az alkalmat, hogy a többieket megerősítsd a jó válaszban!
- NE ENGEDJ UTAT A MÁS FELEKEZETEK BEFEKETÍTÉSÉRE SZOLGÁLÓ ÁLLÍTÁSOKNAK! A Biblia tanulmányozása nem arra szolgál, hogy igazzá emeljük az egyik gyülekezet tanítását a másik ellenében. Lehet egy kevés kivétel, amikor a válaszok sokfélesége megerősíti a téma célját. Óvatosnak kell azonban lenni, hogy ez senki számára ne legyen sértő. Ha az igazság kellemetlenül érint, hagyd, hogy az igazság a Szentírásból szóljon.
- LÉGY ÓVATOS A KERESZTÉNY SZAKZSARGONNAL! Nem nehéz beleszokni ebbe a terminológiába. Az újonnan érkezettek azonban elvesznek ebben a „szleng”-ben, a régi motorosok pedig nehezen birkóznak meg a modernizált kifejezésekkel. Helyénvalóak az egyszerű meghatározások, amelyek segítik, hogy mindenki ugyanazt értse bizonyos kifejezések alatt.
- BIBLIATANULMÁNYOZÁSKOR MARADJ A KONKRÉT IGESZAKASZNÁL! Szinte minden részben megvan a megértéshez szükséges információ a közvetlen kontextusban. Többnyire az újszövetségi levelek címzettjei számára nem volt előfeltétel más levelek ismerete, hogy megértsék az olvasott levelet. Szintén, amikor a személyes tanulmányozás során hasznosnak találsz egy kereszthivatkozást, használd óvatosan.
- A BESZÉLGETÉSNEK LEGYEN TANULSÁGA, VONJATOK LE KÖVETKEZTETÉST, NE MARADJON A TÉMA HASZNÁLHATATLAN ÉS KÉRDŐJELEKKEL TELI! Egy csomó érdekes tény felfedezésétől még nem lesz jó egy beszélgetés vagy bibliatanulmányozás.
- NE FELEJTSÉTEK EL AZ „ALKALMAZÓ IMÁDSÁGOT”! Ez segíti a megfelelő konklúziók megmaradását is. Semmi gond nincs belőle, ha ennek gyakorlata hetekbe telik, mire átragad mindenkire.
- Amikor a csoportos alkalom után vendégség van, NEM SZABAD BELEESNI A VERSENGÉS HIBÁJÁBA! A különleges vendéglátást különleges alkalmakra kell tartogatni. Amikor azonban valaki úgy tud bekapcsolódni a csoport életébe, hogy valami finomságot készít, akkor persze nem kell elutasítani.
- ÉPÍTSD ÚGY A KISCSOPORTOD, HOGY AZ AZ ÚJ EMBEREK BEFOGADÁSÁT ÉS A NÖVEKEDÉST SEGÍTSE! A régi, bejáratott barátságok ne váljanak a csoporton belül kirekesztővé. A témához fűzött rövid magyarázatok, megjegyzések bátorítólag hatnak az újakra. Már a kezdeti szakaszban keresd az új emberek bevonási lehetőségét. Előfordulhat, hogy szívesen osztják meg otthonukat a csoporttal, vagy örömmel segédkeznek a vendéglátásban.
- Ahogy a csoport növekszik, szükséges AZON GONDOLKODNI, HOGYAN IS LEHETNE BELŐLE MAJD KÉT CSOPORT. Ha ezt világosan kommunikálod a kezdetektől, akkor nem fog ellenállásba ütközni, amikor ennek eljön az ideje.
Forrás: http://www.ocfusa.org/articles/leading-small-groups
Fordította: Hégely Sándor